תור של סינים מסתרך בכניסה לשערי ישראל, איך זה משפיע עלינו


הרחק מעינינו נרקם מהלך גדול שעשוי לשנות את פני ענף הבנייה בישראל. לא, זה לא סגנון בנייה חדש אלא הגעתם של אלפי פועלים סינים למדינת ישראל.

כולנו מכירים את הבעיות בשוק הדיור בישראל. המחירים בשמיים כי אין מספיק דירות, הממשלה מנסה להציע פתרונות שונים, אך בינתיים ללא הועיל ובעלי אינטרסים שונים פוגעים ומדרדרים את השוק לעבר פי פחת. יחד עם זאת, מהלך שמתרחש מתחת לפני השטח וקורם עור וגידים בשנתיים האחרונות עשוי להביא לשינוי.

ביקורת דרכונים
נוסעים ממתינים בביקורת דרכונים בדרכם לישראל

מחסור בכוח עבודה מיומן

אחת הצרות המרכזיות של שוק הדיור הישראלי הוא מחסור בכוח עבודה מיומן. בישראל אין מספיק עובדי בניין מיומנים, והתוצאה של זה היא איטיות רבה בתחום הבנייה. כדי לפתור את הבעיה הזו הוחלט לייבא כמות גדולה של פועלים שתשנה את המצב.

עובדים, עובדים זרים, סינים, קסדות
עיקר כח הבניה בשנים האחרונות והוא ממשיך לגדול

הפועלים הסינים ידועים בחריצותם ואיכותם, ואחרי שנתיים של מו"מ מול ממשלת סין הגיע ישראל להסכם בילטראלי להגעת 20 אלף פועלים סינים לישראל. ההסכם נחתם בחודש ינואר האחרון והוא עתיד להתממש בעתיד הקרוב, אך בהדרגה.

היצע וביקוש

בסופו של דבר הכלכלה מבוססת על עקרונות של היצע וביקוש. כאשר מוצר מסוים חסר בשוק, ואילו הביקוש שלו עולה- מחירו עולה בהתאם. הבנייה בישראל אינה עונה על הצורך של האזרחים, כך מחירי השוק מטפסים באופן יומיומי, ואזרחי ישראל מוצאים עצמם עומדים נבוכים מול מחירים אסטרונומיים.

על ידי הגדלת העובדים בתחום הבנייה וביצוע בנייה רחבה יותר יגדל ההיצע בשוק הדיור. כאשר יגדל ההיצע מחירי הדירות יירדו, ורכישת דירה תהפוך למוצר צריכה בסיסי, ולא מותרות לעשירים בלבד.

איך זה יעבוד?

בראשית חודש אוגוסט יצאו המיונים לדרך בטקס בהשתתפות משלחת ישראלית שכללה את ראש מטה הדיור במשרד האוצר ונציגים נוספים מישראל. המיונים מתקיימים בעיר ג'ינן שבמחוז שאנדונג, ומתוך 20 אלף הפועלים שנרשמו לתכנית נבחרו 7200 פועלים באמצעות הטלת גורל. 7200 הפועלים הללו יעברו מבחנים ומיונים שונים, ו-6000 מתוכם יגיעו לעבוד בישראל.

סין, שנדונג, Shandong
עוזבים את Shandong, העיר שממנה תצא המשלחת

הצפי הוא כי המיונים יימשכו כשלושה שבועות, וכי הפועלים הראשונים יגיעו לישראל עוד לפני ראש השנה. בסך הכל יבחרו 6000 פועלים שיגיעו לישראל עוד לפני סוף השנה האזרחית.

ענף הבנייה למגורים סובל ממחסור קשה בידיים עובדות, והמהלך הנוכחי משתלב במאמצים האחרים שעושה הממשלה כדי לפתור את מחירי הדיור הגבוהים. ענף הדיור צריך בעיקר פועלים המתמחים בעבודות המכונות העבודות הרטובות, מקצועות כמו טפסנות, ברזלנות, ריצוף וטיח.

עובדים בהרמוניה באתר הבניה בנתיבות

על ידי ייבוא פועלים מקצועיים נוכל להגביר את קצב הבנייה בצורה משמעותית, ולהרוות את שוק הדיור בדירות חדשות במהירות רבה. אזרחי ישראל משוועים

 

לדירות במחירים סבירים, והפעולות של הממשלה עד עכשיו לא התגלו כמספיקות. הבאת פועלים והגברת קצב הבנייה עשויה להתברר כפעולה יעילה שתביא לזריקת מרץ לשוק הנדל"ן.

חתימת ההסכם

ההסכם עם ממשלת סין נחתם בחודש מארס האחרון, בעת ביקור ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בסין. באפריל אושרר ההסכם על ידי הממשלה וכעת הוא יוצא סוף סוף אל הפועל. שר האוצר משה כחלון טען עם תחילת המיונים כי כללי המשחק בענף ההנייה עתידים להשתנות. לטענתו, הבאת אלפי פועלים סינים תהווה זריקת מרץ משמעותית לכמות התחלות הבנייה בישראל ותביא לשינוי משמעותי בתחום.

ראש מטה הדיור, אביגדור יצחק, נכח בטקס שנערך בסין ואמר כי הוא מאמין שהגעת הפועלים הסינים לארץ תשנה את פני ענף הבנייה והתשתיות. לדעתו הגעתם תתרום ליציבות ותכניס שפיות בענף הבנייה.

סין, נתניהו, ראש הממשלה
ראש הממשלה בביקורו בסין

תקווה לשינוי

בעלי התפקידים השונים הביעו תקווה רבה עם השלמת המהלך ולנו נותר לקוות כי תקוותם תתגשם. הפעולות שננקטו עד היום בשוק הנדל"ן לא הספיקו כדי להוביל לשינוי אמתי, וכל שינוי נבלם גם על ידי בעלי האינטרסים שמעוניינים דווקא בעליות המחירים.

מנופים, אתר בניה, ערב, שקיעה
תקווה לשינוי? השמש עדיין לא שקעה

שוק הנדל"ן הוא שוק רווי אינטרסים, כאשר מצד אחד עומד ציבור אזרחי ישראל שמשווע לירידות מחירים ומן העבר השני בעלי אינטרסים שונים שרק רוצים להרוויח עוד כסף. אלפי סינים עומדים בתור כדי להרחיב ולפתח את ענף הבנייה בישראל, וכולנו תקווה שהגעתם תוביל לשינוי אמיתי במחירי הדיור בישראל.


השאר תגובה

Your email address will not be published.